Blog

Coaching w pracy doradcy zawodowego – od czego zacząć?

coaching a praca doradcy zawodowego

Coaching w pracy doradcy zawodowego – od czego zacząć?

Coraz częściej słyszy się o tym, że doradcy zawodowi sięgają po narzędzia coachingowe, aby dzięki nim wspierać swoich klientów w planowaniu swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej Bardzo bogata oferta rynku edukacyjnego sprawia, że coraz trudniej jest doradcy zawodowemu w sposób jednoznaczny określić, która ścieżka edukacyjna będzie najlepszym wyborem dla klienta, który przychodzi po poradę i często oczekuje złotej recepty na to co ma zrobić w swojej sytuacji. Wskazanie konkretnej opcji, pomimo wiedzy i znajomości rynku edukacyjnego staje się bardzo dużym wyzwaniem, z którym niejeden doradca może mieć kłopot. W takiej sytuacji niezwykle cenna może okazać się znajomość choćby podstaw coachingu i kilku narzędzi, które mogą poprawić efektywność pracy z klientem

Od czego zacząć?

Po pierwsze ważne jest aby zrozumieć istotę coachingu i podział odpowiedzialności pomiędzy coacha i jego klienta w procesie rozwojowym. To właśnie uświadomienie sobie, że klient również może mieć zadania do wykonania, których wykonanie przybliży go do osiągnięcia zamierzonego celu, może znacznie pomóc w pracy doradczej. Klient na początku może wyrazić zdziwienie związane z tym, że sam ma coś zrobić, przy czym po wyjaśnieniu zasadności proponowanych działań najczęściej chętnie się w nie angażuje i zyskuje sposobność dowiedzenia się czegoś nowego o sobie samym.

Zaangażowanie klienta – to często jest kluczem do sukcesu i zwiększenia efektywności pracy doradcy zawodowego! Jak zatem sprawić, aby klient sam chciał zaangażować się w pracę nad tworzeniem wizji swojej przyszłości? Tutaj z pomocą przychodzą bardzo ciekawe narzędzia coachingowe, zarówno te polegające na zadaniu odpowiednich pytań, jak i te, w których wykorzystuje się rozmaite pomoce takie jak karty, gry, plansze albo na przykład metaforyczne opowiadania. Samo pokazanie ciekawego narzędzia często wystarczy do tego, aby wzbudzić u klienta zainteresowanie i chęć przyjrzenia się temu narzędziu z bliska oraz skorzystania z niego podczas spotkania z doradcą.

blog-proinspiro

BLOG PROINSPIRO

Witamy na BLOGU firmy szkoleniowej PROINSPIRO. Liczymy, że treści publikowane w tym miejscu staną się inspiracją do Waszego rozwoju. Na BLOGU pojawiają się artykuły z zakresu Coachingu oraz Szkoleń.